HTML

Önéletrajz A-tól Z-ig

Friss topikok

Archívum

Munkahelyi konfliktusok és tiltakozások

2012.03.22. 11:23 Állás hol?

Kijelenthető, hogy egy adott szervezetben kevés az esélye annak, hogy valami ne válthatna ki konfliktust. A konfliktust, mely több féle is lehet, kiválthatja a vezetés, a főnökök viszonyulása az alárendeltjeikkel, döntések, részvételek és szervezési tevékenységeik.

A konfliktus egy módja annak, hogy egyensúlyba hozza az erőket társadalmi erősítés és fenntartás szempontjából. Egy ilyen tevékenységben fontos a résztvevő tagok közötti viselkedés, a képviselőjük, kollektív attitűdeik, gondolkodásmódjuk. Eleinte a konfliktus fizikai összecsapásra asszociáltak, de később formálódni kezdődőtt és bele értették az ellenzéki eltéréseket, eszméket, hiteket, értékeket vagy bizalmakat. Tehát, mostanra egyaránt használják fizikai és szellemi összecsapásra is. Szervezeti és makro-szintű társadalom esetén is megnyílvánul két fajta konfliktus és tiltakozási mód: legális és illegális.

A legális formák amelyekhez az alkalmazottak folyamodnak:

Verbális zaklatás – magában foglalja a követelések ismétlését különböző felsőfokú emberek felé, különböző alkalmazottak felől. Ami rossz ebben a típusú konfliktusban az az agresszivitás vagy másképpen tele tömni a főnökök fejét a követelményekkel. Delegáció – egy nagyobb csoport kiválasztása után ezek az emberek egy váratlan látogatást tesznek a felsővezetőknél, hogy teljesítsék kívánságaikat. A munkavállalók gyakran úgy tartják, hogy a meglepetés egy előny is lehet. Közvetlen cselekvés – végrehajtása érdekében nagy összetartásra van szükség mivel nagy számú embereket igényel. Ezen intézkedés célja, hogy kész tények elé állítsák a vezetőket. Például eljöhetnek úgy a munkába, hogy nem dolgoznak vagy nem jönnek be egyáltalán. Felvonulás – nagy számú emberek összegyűjtését igényli vagy akár az összes alkalmazottat akik kivonulnak a vezetőség elé és szlogánokat kiabálnak. A felvonulások segítenek levezetni a frusztrációkat és a hatalomra jutást. A gyártás megfékezése – legális formaként végzett, az állami hatóságok által jóváhagyott és nem csak informálisan egy szervezetlen módon. Átmenetileg felfüggesztett munka – rendszerint figyelmeztetésként használatos. Egy lehetséges sztrájkot generálhat. Ez a fajta megmozdulás jól felismerhető az oktatási szektorban ahol 2 3 órát nem tanítanak.

A második konfliktus kategóriába az illegális formák tartoznak, semmilyen állami szervtől sem jóváhagyott vagy konfliktus formák amik fizikai és verbális agressziót tanusíthatnak:

A sztrájk többféle formában is előfordulhat:

általános sztrájk – a teljes tevékenységet beszüntetik, „ kategória „ sztrájk amire csak bizonyos szakmai kategóriák vesznek részt szolidaritáson alapuló sztrájk mely egy szervezet támogatása érdekében más intézmények is is sztrájkolnak. kör sztrájk mely egy szakmai csoporttól a másikig jut el „ sapka „ típusú sztrájk, egy csapat egész aktivitását blokkolja a cég körül ami miatt nem lehet más tevékenységet végezni „ meglepetés „ sztrájk melynek szerepe, hogy váratlanul fogadja a vezetőséget, a legális formátol agresszívabb megnyilvánulásával különbözik. „ éhség „ sztrájk szélsőséges formája a tiltakozásnak Támadó sztrájk cölöpök – az alkalmazottakat gyakorlatilag megakadályozza abban, hogy munkába álljanak. A cég területét elfoglalni – teljesen illegális tevékenység Lefoglalás – Egy vezető tag visszatartása ameddig a követelmények nem teljesülnek. Ez a megnyilvánulás elég ritka. Mindezen tüntetéseknek természeteses lehetnek kellemes vagy kevésbé kellemes eredményeik azoknak akik ezeket elindították: kollektív vagy egyéni büntetés. Mégis mielőtt tiltakozásokra kerülne a sor, előbb jó ha megvitattják milyen megoldásokat lehetne hozni.

Szólj hozzá!

Címkék: munkahely

A bejegyzés trackback címe:

https://onlinecv.blog.hu/api/trackback/id/tr774332652

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása